Práca.

Autor: Michaela Hustá | 19.1.2016 o 12:40 | Karma článku: 2,49 | Prečítané:  269x

Niekoľko rokov pracujem ako personalistka vo výrobnom závode a rada by som priblížila váženému čitateľovi prostredie v ktorom sa pohybujem, ak práve nespím alebo nerelaxujem.

Keďže ide o moje prvé účinkovanie na tomto fóre, na úvod vyberám niekoľko pojmov, ktoré by sa vám niekedy v živote mohli zísť.

Práca je:   1.Činnosť, ktorej cieľom je pravidelné mesačné zasielanie peňazí na váš bankový účet.

                 2. Budova, do ktorej sa každý pracovný deň presúvame z miesta svojho trvalého, resp. prechodného bydliska.

                3. Slovo často používané v prísloviach a porekadlách, napr.: Bez práce nie sú koláče. Práca šľachtí. Kto nepracuje, nech neje. Práca ešte nikoho nezabila, ale načo zbytočne riskovať.

V každej Práci stretnete okrem esbéeskárov a upratovačiek aj pracovníkov kancelárií, vo výrobnom závode ďalej režijných pracovníkov ( človek ťahajúci za sebou kufrík na kolieskach s náradím sa volá údržbár, človek ktorý sa vozí na vysokozdvižnom vozíku sa volá skladník ) a výrobných pracovníkov. Tí sa poznajú podľa toho, že chodia oblečení v plášťoch alebo montérkach.

Ľudia, ktorí sa v Práci vyskytujú, sa odborne nazývajú Zamestnanci. Poznáme aj pojem Zamestnávateľ, ktorý je imaginárny, pretože sa nachádza niekde v rozsahu od jednotlivca až po zahraničnú materskú firmu s kopou akcionárov. Zamestnávateľ býva väčšinou reprezentovaný prísnym Šéfom.

Vo vzťahu k Práci má človek viacero pomenovaní. Človek, ktorý je v evidencii Úradu práce sa nazýva nezamestnaný. To neznamená, že nepracuje, ale že jeho Zamestnávateľ neodvádza dane a odvody. Takáto Práca sa volá nelegálna, alebo Práca načierno a orgán zvaný Inšpektorát práce za ňu udeľuje výchovné pokuty. Nezamestnaný, ktorý má chuť a možnosť legálne pracovať  sa stáva uchádzačom o zamestnanie. Uchádzač o zamestnanie pošle svojmu budúcemu možnému Zamestnávateľovi žiadosť o prijatie do pracovného pomeru, svoj životopis ( v zahraničných firmách ho pomenuje Curriculum vitae ) a motivačný list. Zasielanie fotografie, pokiaľ ju zamestnávateľ vyslovene nevyžaduje, je úplne zbytočné ( najmä tie z diskoték a letných dovoleniek ). Po úspešnom zdolaní prekážky vo forme výberového konania sa uchádzač o zamestnanie stane Zamestnancom. Človek je Zamestnancom dovtedy, kým neporuší niektoré z ustanovení Zákonníka práce, Pracovného poriadku, Pracovnej zmluvy, Pracovných nariadení, Etického kódexu, Kódexu obliekania, prípadne iného pravidla, alebo kým sa nerozhodne, že niekde inde mu za rovnakú prácu dajú vyššiu výplatu.

Ako personalistka by som určite ocenila, keby sa písanie motivačných listov a vedenie pohovorov stalo súčasťou učebných osnov na každej škole. Mať vedomosti z matematiky či zemepisu je dôležité a potrebné, ale mať možnosť vyskúšať si niekoľkokrát prijímací pohovor naživo je na nezaplatenie.

Vážený čitateľ, ak si sa dočítal až sem, klobúk dole pred tvojou trpezlivosťou. Aby však tvoje poznanie pracovného prostredia bolo úplne dokonalé, môžeš si prečítať aj niektorý z mojich budúcich článkov z oblasti pracovného prostredia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Kuzminová podala skvelý výkon a vyhrala šprint v Ruhpoldingu

Paulína Fialková skončila v druhej desiatke.


Už ste čítali?