Úvaha o súčasnej slovenskej politickej scéne, supermarketoch, exekúciách a o športe.

Autor: Michaela Hustá | 29.5.2017 o 18:06 | Karma článku: 2,17 | Prečítané:  194x

Nepatrím medzi obdivovateľov pána premiéra, v posledných voľbách som ho nevolila a zrejme ani nikdy voliť nebudem. Prekážajú mi niektoré jeho príliš sebavedomé vyjadrenia z minulosti, ako napr. sľubovaná diaľnica z Bratislavy

do Košíc, ktorá mala byť hotová už v roku 2010!, jeho vyhlásenie o tom, že v župných voľbách v banskobystrickom kraji môže vyhrať aj vrece zemiakov, ako aj dobrý vzťah k niektorým ľuďom podozrivým z korupcie.

V mladosti som sa venovala športu, ktorý ma naučil predovšetkým dve veci:

1.Bojuj vždy fér.

2. Maj úctu k súperovi.

Prvá zásada sa bohužiaľ dnes príliš nenosí ani v bežnom živote, nieto ešte v politike, kde vládne moc a peniaze. Úcta k súperovi znamená, že odhliadnuc od záporných vlastností, viem oceniť aj kladné stránky. A preto sa pýtam: Je dnes na Slovensku schopnejší politik ako premiér? Rada by som odpovedala kladne, ale ak mám byť k sebe úprimná, nemôžem. Kým v minulosti tu pôsobili osobnosti z pravého spektra politiky ako páni Dzurinda a Mikloš a spravili pre Slovensko niekoľko dobrých vecí ( aj keď zrejme nie všetci so mnou budú súhlasiť ) - napr. vstup SR do EÚ, stabilizácia bankového sektora ( o čom mimochodom svedčí aj tá skutočnosť, že akcie cenných papierov VÚB sa kedysi obchodovali na BCP Bratislava v hodnote 800-900 Sk - v prepočte cca 30 Eur, dnes sa ich cena pohybuje od 130 - 140 Eur.)

Ale títo páni sú už minulosťou slovenskej politiky. V rámci  opozície je niekoľko dobrých odborníkov, ako napr. p.Mihál, ale nie sú to vedúce osobnosti. Podľa môjho názoru sa mohol stať vodcom opozície predstaviteľ  strany SAS pán Sulík, ak si odmyslíme jeho úlohu pri páde vlády pani Radičovej, ale dal prednosť funkcii poslanca Európskeho parlamentu - alebo, ako niektorí vravia - utiekol do Bruselu.

Ako europoslanec - jeden z mnohých - nemôže ovplyvniť prakticky nič, avšak na Slovensku sa mohol aspoň pokúsiť o skutočne pravicovú politiku. O ostatných šéfoch strán ( páni Matovič, Kollár... ) sa radšej nezmieňujem a verím, že účinkovanie pána Kotlebu na slovenskej politickej scéne vôbec nie je potrebné komentovať.

V našich podmienkach sa teda v súčasnej dobe musíme uspokojiť s tým, čo máme a povedzme si úprimne, že na Slovensku sa vo väčšine prípadov zase až tak zle nežije. Stačí sa pozrieť do ktoréhokoľvek supermarketu ľubovoľný deň v týždni na kupujúcich a ich preplnené košíky. Iste, pred každým z nich postáva aj jeden či dvaja zarastení, špinaví spoluobčania, ktorí od vás drankajú jedno euro na rožky, ale zatiaľ ich je chvalabohu aspoň v našom meste tak jeden ku desaťtisíc.

Klesá aj počet exekúcií na Slovensku a je potrebné povedať, že veľa ľudí sa do zlej situácie dostalo vlastným pričinením. Moja stará mať mi vždy hovorievala: prikrývaj sa dievka moja len takou perinou, na akú máš. Rozumiem mladým ľuďom, ktorí si vezmú hypotekárny úver na bývanie. Nie každý má bohatých rodičov, ktorí im byt kúpia. Pochopím človeka, ktorý si vezme úver na kúpu auta, ak potrebuje byť mobilný. Čo nepochopím, sú spotrebné úvery na kúpu televízora, vianočných darov, dovolenky, i-podu a podobne. Ak si na niečo nedokážem v priebehu  roka našetriť, ako potom budem schopná a vládať splácať úver aj s úrokmi?

Ale vrátim sa späť k politike. Je situácia v Čechách stabilnejšia? Podľa posledných udalostí nech si odpovie každý sám. Aj v tzv. najdemokratickejšej krajine na svete - USA, by myslím, vedeli o problémoch s politikmi veľa rozprávať. S politickými predstaviteľmi - snáď s výnimkou krajín severnej Európy nevládne spokojnosť prakticky nikde. A aj preto by som svoju úvahu rada zakončila voľným prekladom prísahy atlétov na olympiáde v starovekom Grécku:

Dopraj mi, Pane, aby v boji, ktorý ide životom, som našiel odvahu riskovať. A ak mám vyhrať, daj, aby sa česť a pravda pri tom udržali vysoko. A ak mám prehrať, daj, aby som v sebe našiel silu postaviť sa na kraj cesty a pozdraviť víťaza, až pôjde okolo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Kuzminová podala skvelý výkon a vyhrala šprint v Ruhpoldingu

Paulína Fialková skončila v druhej desiatke.


Už ste čítali?