Zdravý rozum v zdravotníctve.

Autor: Michaela Hustá | 23.2.2018 o 17:27 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  175x

Doma ustavične vedieme diskusiu o tom, či naďalej pozerať alebo prestať sledovať televízne noviny, pretože sú plné negatívnych udalostí - vojny, násilie, dopravné nehody, prírodné, ekologické, politické aj ekonomické katastrofy.

Nespokojnosť vládne vo všetkých oblastiach, či už ide o politiku, ekonomiku, školstvo, či zdravotníctvo. Občas sa ale medzi samými negatívami nájde predsa len niečo pozitívne. Napríklad včerajšia reportáž z Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde rozbiehajú nový projekt pre pacientov - majú pre nich prichystané balíčky s toaletným papierom, papierovými vreckovkami  a umelohmotným príborom, to všetko pekne hygienicky zabalené v igelitovom vrecúšku. Nie je to žiadny významný zdravotnícky objav ale je to určite správny krok smerom k pacientovi. Tá myšlienka je jednoducho geniálna a geniálne jednoduchá, že by si človek, ktorý to navrhol, podľa mňa zaslúžil metál. A je mi srdečne jedno, či to vynašiel sám, odkopíroval z nemocníc zo zahraničia alebo si myšlienku požičal trebárs od aeroliniek. Ak má človek vopred plánovanú operáciu, vie sa on a aj jeho najbližší pripraviť vopred, ale čo v prípade, ak sa stane nehoda a do nemocnice vás privezie sanitka bez kufríka, len v tom, čo máte momentálne na sebe? Netvrdím, že nemocnica by mala pacientom ponúkať rovnaký komfort ako štvorhviezdičkový hotel - župan, papuče a podobne, ale základné hygienické potreby sú určite fajn. 

V reportáži reportér povedal, že projekt bude pokračovať do konca roka 2018, potom sa vyhodnotí a v prípade kladného výsledku sa zavedie do všetkých nemocníc. Jedinou otázkou je vraj financovanie. Osobne som rozhodne za, obávam sa však, že to skončí ako mnoho dobrých vecí práve na tom financovaní. Zadĺžené a toľkokrát oddlžované nemocnice, ktoré nemajú na lieky, alebo na oblečenie pre zdravotnícky personál budú asi ťažko míňať peniaze na komfort pre pacienta. Možno práve tu by bol priestor pre zdravotné poisťovne, ktoré by si mohli aj touto formou urobiť reklamu u svojich poistencov. A tak by balíček s logom súkromnej poisťovne mohol obsahovať okrem vreckoviek a toaletného papiera prípadne aj zubnú kefku a minipastu, či štuple do uší, aby sa spolunocľažníci na izbe navzájom nerušili chrápaním:) A nech si do balíčka pre-mňa za mňa pridajú aj letáčik o všetkých svojich výhodách, ktoré ponúkajú a o tom, akí sú skvelí. Ak by to pomohlo závodom na Slovensku, ktoré vyrábajú hygienické výrobky a ak by sa to celé ešte trošku vylepšilo smerom k ekológii, aby namiesto plastových obalov používali textilné teda recyklovateľné, verím tomu, že by si celý projekt získal dosť fanúšikov. Tak si držme palce navzájom, aby v zdravotníctve aspoň raz za čas zvíťazil zdravý rozum.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Kuzminová podala skvelý výkon a vyhrala šprint v Ruhpoldingu

Paulína Fialková skončila v druhej desiatke.


Už ste čítali?